1 dönüm tarla kaç TL eder 2024

1 dönüm tarla kaç TL eder 2024

1 dönüm tarla kaç TL eder 2024 Yılı? Bir dönüm tarla fiyatı, ülke geneli ortalaması yaklaşık olarak 40.000 TL civarındadır. Ancak unutulmamalıdır ki bu fiyatlar tarlanın konumuna, suluma imkanı olup olmamasına, gelecekte imar geçme ihtimali olup olmamasına ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterir. Örneğin Konya İlinde sulama imkanı olmayan buğday tarlasının bir dönümünün (dekar) fiyatı yaklaşık olarak 30.000 TL eder.  Peki imar geçmesi muhtemel şehir merkezine yakın tarla fiyatları ne kadar? Cevaplayalım:

1 donum tarla kac tl eder

İmar geçmesi muhtemel orta büyüklükte bir kent merkezine yakın 1 dönüm (dekar, 1000 m2 metrekare) tarla fiyatı ortalama olarak 400.000 TL (Türk Lirası) civarındadır. Edirne’deki tarla fiyatları için BURAYA tıklayınız.

Meyve bahçesi metrekare fiyatları tarlaya göre daha yüksek seyretmektedir. Örnek olarak Antalya’da bulunan narenciye bahçesinin 1 dönüm fiyatı 2024 yılı için ortalama olarak 1.000.000 civarındadır.

En küçük tarla kaç metrekare (m2) olabilir?

TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU’ na göre miras yoluyla tarlaların bölünmemesi için çeşitli önlemler alınmıştır. Bu kanuna göre:

Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü2
Madde 8/A – (Ek: 30/4/2014-6537/5 md.)
İl ve ilçelerin yeter gelirli tarımsal arazi büyüklükleri bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak bu Kanuna ekli (1) sayılı listede belirlenmiştir. Tarımsal araziler bu Kanuna ekli (1) sayılı listede belirlenen yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin altında ifraz edilemez, bölünemez. Tarımsal arazilerin bu niteliği şerh konulmak üzere Bakanlık tarafından ilgili tapu müdürlüğüne bildirilir. Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin hesaplanmasında, aynı kişiye ait ve Bakanlıkça aralarında ekonomik bütünlük bulunduğu tespit edilen tarım arazileri birlikte değerlendirilir. (…) Bilimsel gelişmeler ve günün koşullarına göre bu Kanuna ekli (1) sayılı listede Cumhurbaşkanı kararı ile değişiklik yapılabilir.

Listeye aşağıdaki linkten oluşabilir:

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.5403.pdf

Yukarıda verilen fiyatlar bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlik teşkil etmezler. Sitemiz bilgi sitesidir, herhangi bir alım satım işlemi yapılmamaktadır.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top