1 metrekare (m2) inşaat maliyeti kaç TL?

inşaat maliyeti

1 metrekare (m2) inşaat maliyeti kaç TL?

Konut inşaatlarında bir metrekare (m2) inşaat maliyeti 2023 yıl sonunda ve 2024 yıl başında piyasada ortalama olarak 16.000 TL civarındadır. Güncel inşaat maliyetleri baz alınarak ortalamanın biraz üzerinde kalitede bir dairenin arsa bedeli hariç anahtar teslim inşaat maliyetidir. Doğaldır ki bu maliyetin altında ya da üstünde de bir maliyet olabilir. Bunun nedeni yapılan inşaatın kalitesidir. Kullanılan malzeme kalitesi maliyeti doğrudan etkiler. Ancak son dönemlerde işçilik maliyetleri de oldukça artmıştır. Düz inşaat işçisi günlük yevmiyesi 1.000 TL’nin üzerine çıkmıştır. İnşaat malzemelerinde yaşanan artışa bir örnek için aşağıda linki verilen yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir adet bims – briket fiyatı ne kadar?

İnşaat maliyetleri bu durumdayken, konut satış fiyatları da oldukça yükselmişti. Ancak 2023 yıl sonu itibari ile güncel veriler analiz edildiğinde konut fiyat artışında gözle görülür seviyede yavaşlama mevcut. 2024 yılı konut piyasası için ilginç bir yıl olabilir. Yükselen konut kredisi faizleri konut satışlarında azalmaya neden oluyor. Kredili satış verileri incelendiğinde kredili satışların toplam konut satışı rakamlarındaki payı azalmaktadır. Konut arzında sıkıntı yaşanmaması için devletin ucuz borçlanma ile vatandaşa konut alma imkanı sunması yerinde olacaktır.

İnşaat maliyetlerinin yaklaşık olarak yüzde kırkı kaba inşaat maliyetidir. Yüzde altmışı ise ince işler tutarıdır. Bu genel kabul edilen oranlardır. Piyasada farklılık gösterebilir.

Yukarıda verilen inşaat maliyeti bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlik teşkil etmez.

 

1 thought on “1 metrekare (m2) inşaat maliyeti kaç TL?”

  1. Geri bildirim: Günlük inşaat işçisi - usta - amele yevmiyesi maaşı ne kadar? 2024 Güncel!!!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top