1 metrekareye kaç tane kiremit gider?

1 metrekareye kaç tane kiremit gider?

1 metrekareye kaç tane kiremit gider? Bir m2’ye marsilya türü kiremitten yaklaşık 16 adet sarfiyat olur. Marsilya kiremit çeşidinin fotoğrafı ve ölçüleri aşağıda verilmiştir.

1 metrekareye kaç tane kiremit gider?
1 metrekareye kaç tane kiremit gider?
  • ÖLÇÜLER : 23 cm x 41 cm
  • AĞIRLIK : 2,750 gr.
  • METREKARE : 16 Adet

Bir evin çatıya kaç kiremit gider? Bir evin çatısına ne kadar kiremit gideceği, o evin kiremit döşenecek çatısının alanının m2 cinsinden bulunmasıyla belli olur. Örneğin 100 metrekare bir çatınız varsa, bu çatıya 100 x 16 = 1.600 adet marsilya tipi kiremit gerekir.

1 m2 Osmanlı kiremit kaç adet?

1 m2’ye Alaturka (Osmanlı) tipi kiremitten 34 tane gider. Alaturka (Osmanlı) tipi kiremit fotoğrafı aşağıda verilmiştir.

osmanlı kiremit
Alaturka (Osmanlı) Tipi kiremit

Osmanlı inşa sektöründe üretim bölgesi veya şekli ile alakalı olmak üzere farklı kiremit çeşitleri bulunmaktaydı. Osmanlı üretimi olan ve oval şekilli, oluklu kiremitler “alaturka kiremit” olarak adlandırılıyordu. Adana ve Antalya’da erken Osmanlı dönemi örneklerinde görüldüğü üzere “oluklu kiremit” şeklinde de örnekler vardı.22 Oluklu kiremit ayrıca İspanyol kiremiti olarak da isimlendirilmekteydi. Ağırlık alaturkadan yana olmak üzere her iki tür de imparatorluk binalarında yer edinmiştir. Bunlardan başka 18. yüzyılın sonlarında envanterlere girdiği görülen “kiremid-i Felemenk” denilen ve Hollanda’dan ithal edilen kiremitler de kullanılmaktaydı. Yine Osmanlılarca, daha az kıvrımlı olan ve “kiremid-i kereste” olarak isimlendirilen bir örnek de üretilmekteydi.

Osmanlılar kiremiti en çok ahşap ya da taş binaların çatılarında örtü olarak kullanmışlardır. Bilhassa pedevra26 denilen tahtalardan yapılmış tavanlar üstüne kiremit geçirilirdi. Şehirlerin kiremit örtülü meskenleri onları kırmızıya boyuyordu. İyi bir şehir gözlemcisi olan Evliya Çelebi Gebze için “.. bütün evleri kiremit örtülüdür” der”.27 Evliya Çelebi Kırklareli için de benzer şekilde “bütün evleri kiremitlidir” ifadesini kullanmaktadır. 28 18. yüzyıl başlarında Osmanlı arazilerini gezen Fransız gezgin Aubry de La Motraye, Sakız adasındaki evlerin genellikle taş bina ve teraslı ya da kiremitli bir çatıya sahip olduklarını kaydetmekteydi.29 Elbette sadece konutlarda değil camiler, imaretler ve kiliseler gibi binalarda da kiremit çokça tercih edilmekteydi.

Basınç Dayanımı: 280 kgf.
Kullanım Adeti: 34 adet/m2
Dona Dayanım: C Metodu
Geniş Kenar Çapı: 16 cm

Ortalama Ağırlık: 2.1 kg
Ortalama Boyutlar: L=42 cm
Sızdırmazlık: 1. Sınıf
Dar Kenar Çapı: 13 cm

Kiremit fiyatlarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top