1 paket Türk kahvesi kaç TL?

1 paket türk kahvesi kaç tl

1 paket Türk kahvesi kaç TL?

Bir paket 100 gramlık Türk Kahvesi 2023 yıl sonu itibari ile ortalama 30 TL civarında bir fiyata satılmaktadır. Kurukahveci Mehmet Efendi markasının 100 gramlık paketi web mağazalarında 08.11.2023 tarihinde 34,50 TL civarında bir fiyatla alıcı bekliyor. Daha ucuz bir ürün isterseniz Migros’un kendi ürünü olan 100 gramlık paket yine aynı tarihte 22,50 TL fiyattan satılıyor. Peki Türkiye’de kahve yetişmemesine rağmen neden Türk Kahvesi denir?

Türk Kahvesi terimi, kahvenin menşeinden ziyade öğütülme tekniğinden ve pişirilme tekniğinden doğan bir terimdir. Türk kahvesi, diğer kahvelere göre çok daha ince öğütülmüştür. Ayrıca pişirme tekniği de kendine özgüdür. Bu sebeplerden dolayı ülkemizde yapılan kahve Türk Kahvesi olarak markalaşmıştır. Ülkemize kahve ilk kez 1500’lü yıllarda dönemin Yemen valisi tarafından getirilmiştir. İlk kahvehane ise 1554 yılında İstanbul Tahtakale’de açılmıştır. Daha sonra tüm ülkeye yayılmıştır. Ancak son zamanlarda kahvehaneler çayhanelere dönüşmüştür.

Kahve falı bakmak nasıl ortaya çıkmıştır?

Günümüzde kadınlar ve bazı erkekler arasında kahve falı oldukça popülerdir. Bu kahve falı bakma işinin kökeni Osmanlı sarayından köken almıştır. Sarayda kadınlar kahvelerini içtikten sonra, fincanda kalan telvelerin oluşturduğu şekillerden anlamlar çıkararak doğrudan dile getirilemeyen düşünceleri dile getirmişlerdir. Yani ben söylemiyorum falda çıktı diyerek dedikodu yapmadığını belirtme isteğidir falın kökeni. Fala inanıp inanmamak ise fala bakan ve baktıran kişiye göre değişir. Neyse haliniz çıksın falınız. Fala inanma falsız da kalma demişler.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top