1 TL kaç gram?

1 TL

1 TL kaç gram?

1 TL kaç gram? Bir madeni Türk Lirası 2023 yılı itibari ile 6,6 gram ağırlığındadır. 2022 yılında 8,2 gram ağırlığındaydı. Darphane, madeni para maliyetlerinin artmasından kaynaklı olarak 1 TL’nin ağırlığını azaltmış. Peki 50 kuruşun ağırlığı ne kadar? 50 kuruşun ağırlığı 5,5 gramdır. 50 kuruş da 1 TL gibi 2023 yılında ağırlığı azaltmış madeni paralarımızdandır. 2023 yılından önceki 50 kuruş ağırlığı 6,8 gramdı. Peki tedavüle verilen 1 TL miktarını merak ediyor musunuz? Bugüne kadar piyasaya kaç adet 1 TL verilmiştir? Cevaplayalım:

TEDAVÜLE VERİLEN MADENİ UFAKLIK PARA MİKTARI (Adet)

Darphaneden alınan verilere göre 2023 Eylül ayına kadar (eylül ayı dahil) tedavüle toplam 3.558.835.610 (Üç milyar beş yüz elli sekiz milyon sekiz yüz otuz beş bin altı yüz on) adet 1 TL sürülmüştür. Diğer madeni para bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Yıllar/Cinsi1 TL50 Kuruş25 Kuruş10 Kuruş5 Kuruş1 KuruşToplam
2009311.920.400162.840.100174.061.100280.140.000235.122.60014.297.0001.178.381.200
2010215.545.000118.673.000151.915.000264.416.000251.813.00019.637.0001.021.999.000
2011100.735.00046.861.50073.398.000156.279.000128.820.00013.040.000519.133.500
201292.697.75035.157.50063.419.000129.062.000131.090.00016.061.000467.487.250
201388.251.00045.466.50079.452.000133.566.000137.076.00052.620.000536.431.500
2014125.000.46266.975.800106.696.150169.541.750167.540.15015.283.350651.037.662
2015213.134.00072.620.000137.621.000201.880.000182.620.00040.040.000847.915.000
2016183.815.00064.985.550105.079.000181.647.000211.983.00037.644.600785.154.150
2017167.216.90066.240.000114.035.000171.618.309180.150.00031.710.600730.970.809
2018265.375.000120.070.500144.661.000161.988.000220.437.00035.839.000948.370.500
2019296.285.000116.555.000134.165.000168.413.000182.168.00018.965.000916.551.000
2020353.646.000151.115.000147.365.000149.534.000116.465.00022.589.000940.714.000
2021413.549.998151.852.500171.958.000110.613.000160.836.00018.720.0001.027.529.498
2022433.556.000158.028.500124.801.00072.665.00060.230.0004.733.000854.013.500
2023 YILIOcak33.051.00014.220.0008.760.0006.300.0000062.331.000
Şubat29.760.0008.010.0005.280.0003.420.0000046.470.000
Mart35.806.10015.484.5001.680.0004.500.0000057.470.600
Nisan24.000.0006.840.00006.120.0000036.960.000
Mayıs46.740.00011.520.0005.760.0005.940.0000069.960.000
Haziran36.720.00012.060.0007.200.0005.220.0000061.200.000
Temmuz44.220.00016.920.00019.920.0007.020.0000240.00088.320.000
Ağustos24.351.00011.790.00011.880.0009.180.0000057.201.000
Eylül23.460.0008.623.50013.200.0008.100.0000053.383.500
Ekim0
Kasım0
Aralık0
2023 Yılı Toplam298.108.100105.468.00073.680.00055.800.0000240.000533.296.100
GENEL TOPLAM3.558.835.6101.482.909.4501.802.306.2502.407.163.0592.366.350.750341.419.55011.958.984.669

kaynak: https://www.darphane.gov.tr/madeni-ufaklik-para

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top