1 top membran kaç m2?

1 top membran kaç m2?

1 top membran kaç m2
1 top membran kaç m2?

Membranın bir rulosunun ölçüleri 1 metre en ve 10 metre uzunluktur. Yani bir top (rulo) membran 10 m2’dir. Metrekare hesabı en x boy olarak hesaplanmıştır. Arduvazlı (kumlu) membranın rulosu da genellikle aynı ölçülerdedir. Peki membran nedir, nerelerde kullanılır, özellikleri ve çeşitleri nelerdir? Cevaplayalım:

Membran nedir, nerelerde kullanılır, özellikleri ve çeşitleri nelerdir?

Binalarımızda kullanılan su yalıtım membranları, petrokimya kökenli bitüm ya da halk arasında asfalt olarak bilinen malzemenin, çeşitli kimyasallar ve cam tülü veya polyester keçe gibi taşıyıcı malzemeler kullanılarak rulo halinde üretilen su yalıtım ürünleridir. Cam tülü ve polyester keçe, taşıyıcı olarak kullanılır, cam tülü içeren ürünler “C” ile başlayan stok kodlarına, polyester keçe taşıyanlar ise “P” ile başlayan stok kodlarına sahiptir. Bu ürünler farklı kalınlıklarda mevcuttur ve genellikle dört haneli bir kodla ifade edilir. Örneğin, 2 mm cam tülü taşıyan ürünler “C2000” olarak adlandırılırken, 3 mm polyester taşıyıcılı ürünler “P3000” bitümlü membran olarak adlandırılır.

Ayrıca, bazı su yalıtım membranları üzerlerinde kaplamalar bulundurabilir. Alüminyum folyo ile kaplananlara “Folyolu membran” veya “folyolu bitümlü membran” denir. Ayrıca renkli taşlarla kaplanarak çatı kaplamalarında kullanılan “arduaz” da farklı renk seçeneklerine sahiptir, örneğin kırmızı, yeşil ve gri gibi. Bu ürünler, renklerine göre “kırmızı kumlu membran”, “yeşil kumlu membran”, “gri kumlu membran” veya “kırmızı arduvazlı membran” gibi adlarla anılır.

Temelde, perde duvarlarda kullanılan cam tülü taşıyıcı C2000 membranlar, polyester taşıyıcı membran P3000 bitümlü membran, P4000 bitümlü membran gibi çeşitlere sahiptir. Ayrıca çatı son katlarında kullanılan kırmızı kumlu membran, yeşil kumlu membran ve gri kumlu membran gibi çeşitler de bulunmaktadır.

Ayrıca, shingle veya şıngıl desenli membranlar da mevcuttur. Bunlar, normal kumlu su yalıtım membranlarından farklı olarak yonca, petek veya kiremit desenine sahip şıngıl desenli su yalıtım membranlarıdır. Bu membranlar, kumlu membranlardan farklı olarak şıngıl desenleri ile dikkat çeker.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top