Demir 5 TL kaç gram? Kaç adet basıldı?

Demir 5 TL kaç gram? Kaç adet basıldı?

Demir 5 TL kaç gram? Kaç adet basıldı? Cumhuriyetimizin 100. yılı hatırası olarak 29 Ekim 2023 Pazar günü tedavüle verilmiş olan 5 TL madeni hatıra paralar, bir defaya mahsus 100 milyon adet basılmıştır. Bozuk beş Liranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetredir. Peki demir 5 TL Nereden Alınır?

demir 5 tl
Madeni 5 TL

Demir 5 TL Nereden Alınır?

5 TL Tedavül Paranın dağıtımı Merkez Bankası ve PTT Şubelerinden yapılmaktadır.

100. Yıl temalı 5 TL Tedavül Hatıra Paranın; İç göbeğinde “Türkiye Yüzyılı” logosu kullanılmıştır. Logonun üzerinde “5” ibaresi, alt kısmında ise “TÜRK LİRASI” ibaresi bulunmaktadır. Dış halkada sekiz köşeli “Selçuklu Yıldızı” motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanılarak derinlik kazandırılmıştır. Dış halkadaki Selçuklu yıldızının solunda “₺”, sağında ise “TC” sembolleri güvenlik unsuru olarak yer almaktadır. Altta ise basım yılı “2023” tarihi yer almaktadır. Ay ve yıldız dış halka ve göbeğin kesiştiği yere gelecek şekilde konumlandırılmıştır.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1264 Sayılı Kanun gereğince, Hazine ve Maliye Bakanlığı oluru ile Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100. Yılı için 5 TL Madeni Tedavül Hatıra parası basımı gerçekleştirmiştir.

Bir liranın ağırlığını merak ediyorsanız bu yazımıza bakınız: https://kactleder.com/1-tl-kac-gram/

kaynak:https://www.darphane.gov.tr/

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top