Kömürün tonu kaç tl? 2023 – 2024 Yılı fiyatı ne kadar?

Kömürün tonu kaç tl? 2023 – 2024 Yılı fiyatı ne kadar?

Kömürün tonu kaç tl?  2023 – 2024 kış sezonunda ithal kömürün ton fiyatı piyasada ortalama 9.000 TL civarındadır. Yerli kömür ton fiyatı ise ortalama 8.000 TL civarındadır. 1 torba Rus Kömürü – Sobalık 25 kg Ithal Ceviz Kömürünün fiyatı ise Kasım 2023 tarihinde piyasada ortalama 450 TL civarından satılmaktadır. Peki kömür alırken nelere dikkat etmeli? Kaliteli kömür nasıl anlaşılır?

Kaliteli kömür nasıl anlaşılır?

Kömür Satın Alırken Kömür Torbası Üzerinde;

  • Kalori değeri,
  •  Kül oranı,
  •  Kükürt oranı,
  •  Şişme endeksi değeri,
  •  Nem oranı,
  •  Ağırlığı,
  •  Üretim ve nihai tüketim tarihi,
  •  Üreticisi, adresi, telefon ve e-posta adresi
    gibi bilgiler yazılı olmalıdır.

Nem, kükürt ve kül içeriği yüksek ve kalori değeri düşük kömür ve odun hava kirliliğine neden olmaktadır.

KÖMÜR SATIN ALIRKEN KALORİSİNE DİKKAT EDİNİZ

Satışa sunulan yerli kömürün kalorisi en az 4000 Kcal/kg (orijinal bazda), ithal kömürün ise 6000 Kcal/kg (orijinal bazda) olmalıdır.

KÖMÜR SATIN ALIRKEN NEMİNE DİKKAT EDİNİZ

Nemi yüksek, kalorisi düşük kömür, ucuz dahi olsa kötü ve pahalı kömür demektir. Nemi yüksek kömürü yakmak istediğinizde daha fazla kömüre ihtiyaç var demektir.
Çünkü kömür bünyesindeki nemin atılması için daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. İthal kömürdeki nem miktarı orijinal bazda %10 (maksimum) fazla olmamalıdır.

kömürün tonu kaç tl
kömürün tonu kaç tl

KÖMÜR SATIN ALIRKEN TORBALI OLMASINA DİKKAT EDİNİZ

Torbasız olarak satılan kömürlerin kalitesiz, kalorisi düşük, yandığı zaman asit yağmuru oluşturucu miktarda kükürt içerir. Açıkta satılan kömürlerin neminin ve külünün yüksek olduğunu unutmayınız.

KÖMÜR SATIN ALIRKEN KÜLÜNE DİKKAT EDİNİZ

Kömürdeki külün düşük olmasına dikkat ediniz. Kömürdeki kül miktarı ne kadar yüksek ise yanma sonucu oluşan taban kül ve uçucu kül miktarı da o oranda yüksek olur.

KÖMÜR SATIN ALIRKEN BOYUTUNA DİKKAT EDİNİZ

Kömür boyutu yerli ve ithal kömürde 18-150 mm arasında olmalıdır. Kömürün boyutu ızgara aralığında küçükse küçük boyutlu kömürler ızgara altına düşer. Böylece kömür yanmada ızgara arasından küllüğe düşmüş olur. Yanmayan kömüre fazla bedel ödenmiş olur.

KÖMÜR SATIN ALIRKEN KÜKÜRTÜNE DİKKAT EDİNİZ

Kükürdü yüksek kömürleri kesinlikle satın almayınız. Kömürdeki kükürt yandığı zaman kükürt dioksit oluşur. Kükürt dioksit ciddi hava kirliliğine neden olur. Kükürt dioksitli havayı soluduğumuz
zaman öksürüğe, göğüs daralmasına ve akciğer hastalığına neden olur. Kükürt dioksit konsantrasyonu havada belli konsantrasyonun üzerine çıktığında ölümlere neden olur. İthal kömürde kükürt miktarı kuru bazda %0.9 (maksimum) ve yerli kömürde ise yine kuru bazda ortalama %2’yi geçemez.

KÖMÜR SATIN ALIRKEN ŞİŞME İNDEKSİNE DİKKAT EDİNİZ

Şişme indeksi yüksek kömürler koklaşmaya uygun kömürlerdir. Bu gibi kömürler ısınma amaçlı kullanıldığı zaman bünyesindeki uçucu maddeler (VOC) belli sıcaklıkta yanmadan serbest hale geçer. Serbest hale geçen uçucu maddeler bacalara yapışır ve bacanın tıkanmasına neden olur. Bacanın tıkanması ile sobada ve kazanda sık aralıklarla baca tepesi olur. Bu tür kömürler özellikle sobalarda yakılan evlerde sık sık ölümler olur. İthal ve yerli kömürde şişme indeksi 1’i (maksimum) geçemez.

KÖMÜR SATIN ALIRKEN UÇUCU MADDESİNE (VOC) DİKKAT EDİNİZ

Sobalarda kalorisi yüksek, uçması düşük kömür kullanınız. Sobada kömür yanarken açığa çıkan ısının oda içinde kalması gerekmektedir. Aksi durumda bacada daha fazla ısının kaybolmasına neden olursunuz. Klasik kalorifer kazanlarında ise hem kalorisi hem de uçucusu yüksek kömürleri kullanınız. Uçucusu yüksek kömürler uzun alevli olarak yanar; yanma esnasında oluşan alev su
ceketleri ile daha uzun süre temasta kalarak suyun ısınmasına neden olur. İthal kömürde uçucu madde miktarı kuru bazda %12–29 arasında olması tavsiye edilir.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top